Elecom EHP-L35DS01CGD Audio Adapter Conversion Cable, Lightning & 0.1 inch (3.5 mm), Earphones, 4 Poles, Compatible with Calls, High Durability, Apple Certified, Gold
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
Specifications: ■ Connector Shape: Lightning Male - 3.5mm 4 Pole Stereo Mini Jack ■ Compatible models: Earphones and headphones equipped with Φ3.5 terminals, smartphones and tablets that support audio output from lightning terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning ■ Cable length: about 0.1m *Includes connector ■ Color: Gold ■ Package form: blister + paper mount 【Description】 ■ Lightning connector conversion cable for earphones and headphones that convert lightning connector to φ3.5mm stereo mini terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning ■ Connect to devices equipped with lightning connectors, so you can use earbuds and headphones with a diameter of 0.1 inch (3.5 mm) stereo mini terminal. ■ Compatible with earphones with microphone, so you can not only listen to music but also make phone calls. ■ This product has acquired an Apple official license "Made for iPhone/iPad/iPod". Updates are also supported, so you can use it ■ Reduced friction caused by fillers and increased density in the wire material to create a strong, efficient conductor structure to increase durability for bending while maintaining a slim appearance. ■ The bushing part is embossed to cushion the impact caused by bending and reinforcing the connector root which is most likely to disconnect. ■ A special gloss paint mixed with powders for a luxurious look. ■ The length of the cable including the connector is about 0.1m. Product inquiries Elecom General Information Center TEL. 0570-084-465 FAX. 0570-050-012 Reception Time / 10:00 - 19:00 24/7
  • This is a lightning connector conversion cable for earphones and headphones that convert a lightning connector to a φ3.5mm stereo mini terminal. It is not compatible with audio transmission from φ3.5 to lightning
  • By connecting to devices with lightning connectors, you can use earbuds and headphones with a diameter of 0.1 inch (3.5 mm) stereo mini connector